Loading...
Dacă eşti vizitator şi vrei să te înregistrezi, apasă aici.

imagine iso prea mare pentru stick

» Se acceptă întrebări în limita bunului simţ.
ByeBye
Membru VIP
Țara de origine: Romania
Nivel cunoştinţe IT: 6
Status: Neconectat

imagine iso prea mare pentru stick

Mesajde ByeBye » 06 Mar 2017, 16:51

Salut, am o problema tare ciudata, vreau sa fac un stick bootabil cu windows 10 dar primesc urmatoarea eroare "The image is too big for the selected target" tin sa mentionez ca stick-ul il folosesc numai pentru asa ceva, deci a mai fost windows pe el. Am avut pe el 10 dar l-am sters, am zis sa pun o imagine proaspata... Imaginea este descarcata cu MediaCreationTool si are dimensiunea de 4.42 GB (4,752,932,864 bytes) mi se pare un pic cam mare fata de cand l-am descarcat ultima data... Stick-ul este de 4gb. Daca stau sa ma gandesc nici pe un dvd nu va merge acea imagine... are cineva idee de ce este asa mare? si daca se poate sa o comprim cumva...

tataieee
Administrator
Nume Real: Alexandru Costin
Nivel cunoştinţe IT: 10
Vârsta: 25

Re: imagine iso prea mare pentru stick

Mesajde tataieee » 06 Mar 2017, 19:24

Imaginea nu o poti comprima, defapt o poti face rar dar nu si bootabila dupa aceia. Are marimea aceia pentru ca include mai mult ca sigur toate versiunile de la acest sistem de operare, ca sa scapi de problema si sa poti face imaginea bootabila pe un stick atunci iti trebuie unul de 8GB.
*Email: w.tataieee@gmail.com
*PayPal: w.tataieee@yahoo.com

ByeBye
Membru VIP
Nivel cunoştinţe IT: 6

Mesajde ByeBye » 06 Mar 2017, 23:04

tataieee scrie:Imaginea nu o poti comprima, defapt o poti face rar dar nu si bootabila dupa aceia. Are marimea aceia pentru ca include mai mult ca sigur toate versiunile de la acest sistem de operare, ca sa scapi de problema si sa poti face imaginea bootabila pe un stick atunci iti trebuie unul de 8GB.

Am cumparat un stick acum de 8 gb Memorie USB Hama Laeta 8GB, USB 2.0, Albastru - eMAG.ro cea mai proasta achizitie din viata mea de 8 minute a scris 40 mb...

RazvanCosta
Moderator
Țara de origine: Italy
Nume Real: Razvan Constantin
Nivel cunoştinţe IT: 5
Vârsta: 24

Mesajde RazvanCosta » 07 Mar 2017, 00:35

Daca luai usb 3.0 rezolvai problema...

Înapoi la “Locul cu diverse intrebari”