Loading...
Dacă eşti vizitator şi vrei să te înregistrezi, apasă aici.

Am instalat windows-ul. Si acum ce fac?

» Diverse tutoriale, pasi pentru intretinerea PC-ului si altele.
SteveW
Membru
Țara de origine: Romania
Nume Real: Stefan
Nivel cunoştinţe IT: 6
Status: Neconectat

Am instalat windows-ul. Si acum ce fac?

Mesajde SteveW » 22 Iun 2015, 16:44

Acest articol este dedicat celor care au de gand sa isi instaleze Windows-ul sau l-au instalat deja si probabil au intampinat dificultati fie in timpul instalarii, fie dupa.
Iata pasii pe care trebuie sa ii urmati ca la carte pentru a PC-ul sa mearga struna ;)

1) Instalezi Windows-ul (daca ai cu licenta, e foarte bine, daca nu, Filelist)
2) La un moment dat, in timpul instalarii vei fi intrebat daca doresti ca Windows-ul sa iti faca update-uri. In cazul in care ai un Windows Crack-uit, te sfatuiesc sa alegi NU
3) Daca nu are licenta, foloseste Windows Loader pentru a-l activa
4) Daca PC-ul tau ar fi o masina, atunci driverele ar fi cheia care ar pune-o in miscare, de aceea este nevoie sa instalezi driverele numaidecat. Recomand sa le iei initial de pe cd-urile cu care vin componentele, iar ulterior sa faci update online, dar nu inainte de a termina toti pasii.
5) Antivirusul. Aceste poate fi chiar cel mai important pas. Nu uita ca numai un antivirus te poate proteja de lucrurile din mediul online ce se pot dovedi daunatoare pentru pc-ul tau. Recomand Avria Free Antivirus. (Prima data cand am instalat un windows, am lasat antivirusul la final, si fireste ca n-am facut alegerea buna, fiindca ulterior m-am trezit cu PUP(Potentially unwanted programs) peste tot prin pc, care se instalau de la sine. Asa ca imediat ce puneti mana pe antivirus, intrati la setari si bifati casuta "Scan for PUPs") Dupa care dati un scan la boot-are.
6) Folositi Ninite.com pentru a descarca programele necesare
7) Cauta pe site-ul producatorului driverele necesare updatate pentru fiecare componenta, pentru ca PC-ul sa lucreze in conditii optime (Optional, dar recomandat)

Cam asta a fost tot. Am intampinat dificultati de vreo 2 ori inainte de a face totul ca la carte. Sper sa va fie de folos tutorialul :)

RazvanCosta
Moderator
Țara de origine: Italy
Nume Real: Razvan Constantin
Nivel cunoştinţe IT: 5
Vârsta: 25

Re: Am instalat windows-ul. Si acum ce fac?

Mesajde RazvanCosta » 08 Feb 2017, 21:28

In ziua de azi poti sa gasesti pe net licenta pentru Windows la 10€ (si in unele cazuri chiar mai putin). :-BD

HawK
Membru
Țara de origine: Romania
Nume Real: Kristian
Nivel cunoştinţe IT: 8

Re: Am instalat windows-ul. Si acum ce fac?

Mesajde HawK » 30 Apr 2017, 16:52

Trebuia sa faci acest topic informativ mult mai detaliat.

Înapoi la “Tutoriale PC”