iPhone vs Samsung - statistici vanzari

» În fiecare zi noutăţi despre IT.
Post Reply
tataieee
Administrator
Nume Real: Alexandru Costin
Nivel cunoştinţe IT: 10

05 Mar 2015, 13:40

Image Încă o companie de cercetare susține că în ultimul sfert financiar al anului 2014 Apple a reușit să vândă mai multe telefoane decât Samsung.

De mult timp nu mai e un secret faptul că Apple a reușit să vândă un număr impresionant de dispozitive în ultimul sfert financiar al anului 2014. De foarte multe ori, coreenii încheiau o perioadă cu zeci de milioane de dispozitive vândute în plus față de americani. Apple ar fi fost de lăudat și dacă s-ar fi apropiat la câteva milioane de dispozitive de vânzările Samsung. Dar gigantul din Cupertino a surprins pe toată lumea reușind să depășească Samsung în ceea ce privește numărul de dispozitive vândute.

Gartner, una dintre marile companii care se ocupă cu studii de piață, susține acest lucru în cel mai nou raport al său. Conform acestuia, Apple a reușit să vândă aproximativ 74,8 milioane de telefoane, cu aproape 1,8 milioane mai mult decât Samsung. Asta în condițiile în care, conform celor de la Verge, în sfertul precedent Samsung vânduse 83,3 milioane, iar Apple doar 50 de milioane. Este lesne de înțeles că iPhone 6 și iPhone 6 Plus au fost principalul motiv pentru s-au înregistrat rezultate atât de bune.

Dar Samsung tocmai și-a anunțat cel mai nou flagship, cel ce se anunță a fi un rival de temut pentru iPhone 6. Coreenii se bazează pe Samsung Galaxy S6 pentru a-și îmbunătăți situația financiară în viitorul apropiat. Samsung nu a suferit doar pe sectorul premium, ci și pe sectorul entry-level, acolo unde companii precum Xiaomi, Lenovo și Huawei au devenit din ce în ce mai puternice.
*Email: w.tataieee@gmail.com
*PayPal: w.tataieee@yahoo.com
SteveW
Membru
Nume Real: Stefan
Nivel cunoştinţe IT: 6

01 Jun 2015, 17:29

Sincer, prefer Samsung, desi exista brand-uri mai putin cunoscute care reusesc sa creeze smartphone-uri cu specificatii mai bune la preturi mai accesibile
bebeypuma
Membru
Nume Real: Bebey Puma
Nivel cunoştinţe IT: 5

08 Jun 2015, 15:46

Iphone telefon frumos facut din componente ieftine si cu performante slabe!
Pretul crescut la vanzare ,pe langa profitul urias contine si o componenta importanta de marketing (ma refer la costuri)!
AlexandruMadalin123
Membru
Nume Real: Dumitrache Alexandru

04 Sep 2015, 14:55

Iphon-ul este foarte scump , dupa mine nu merita acea suma mare de bani
merylinK
Membru
Nivel cunoştinţe IT: 3

14 Oct 2016, 16:41

thanks for this article! I have some site where you can find more info, http://livecustomwriting.com/blog/samsu ... s-the-race submits a comparison on these two brands, follow and find out who wins!
Grabi.To
Membru
Nume Real: Mercer Cristescu
Nivel cunoştinţe IT: 1

23 Oct 2016, 19:33

Cred ca trebuie sa luam in considerare si Google Pixel de acum inainte - so another vs must be added in my humble opinion ..
RazvanCosta
Moderator
Nume Real: Razvan Constantin
Nivel cunoştinţe IT: 5

16 Feb 2017, 11:26

Eu am un Iphone 6 de vreo 3 ani si merge perfect, e la fel de rapid ca in prima zi. Da, sunt scumpe.. dar nu mi-a parut niciodata rau de banii dati deoarce sunt mai mult decat multumit. Inainte am avut si un Iphone 4s care merge si in ziua de azi. ;)
Post Reply

Return to “Articole noi despre IT”