Montare SSD pe laptop Acer Aspire One ZG8 - tutorial

Probleme, tutoriale, diverse discuţii.
Post Reply
tataieee
Administrator
Nume Real: Alexandru Costin
Nivel cunoştinţe IT: 10

05 May 2016, 21:41

Montare SSD pe laptop Acer Aspire One ZG8 - tutorial
Image
Va salut,
Am sa explic pe scurt si voi atasa si imagini care vor ajuta mult mai mult.

Important!!!
1. Recomand citirea intregului tutorial inainte de a va apuca.
2. Mare atentie, sunt suruburi mai scurte si suruburi mai lungi sa nu le incurcati si sa le puneti invers - riscati sa treaca vreun surub pe undeva daca este lung pus in locul unui scurt si mai rau este sa nu fara scurt/masa.

1. Toate suruburile de pe spatele laptop-ului le desfacem - nu sunt necare toate dar este mai bine asa :)
2. In spatele balamalelor avem 2 suruburi, le scoatem afara + cele 2 plastice dupa lateral - ca sa putem da jos partea de plastic care include si tastatura
Image
3. Demontare tastatura, mai grija la clipsurile mici care trebuiesc impinse pentru a putea scoate tastatura, si mare atentie sa nu rupeti banda care se afla sub tastatura, dupa ce impingeti cele 3 clipsuri mici si ridicati putin tastatura trebuie sa stricorati degetul sub ea pe centru pentru a putea ridica "limbuta" de la mufa care tine banda.
Image
4. Asa arata fara capacul cu tastatura:
Image
5. Am scos HDD-ul, are 4 suruburi. Am schimbat HDD-ul din cauza zgomotului foarte tare si rula foarte greu.
Image
6. SSD vs. HDD
Image
7. Am resetat si bios-ul pentru ca avea parola si nu o stiam, resetarea se face prin scoaterea bateriei care se afla sub placa de baza si repusa la loc dupa 20 secunde.
Image
8. Aveti grija la cele 2 benzi si atunci cand il desfaceti dar si atunci cand il montati.
Image
9. Instalare Windows 10 - partitii:
Image
10. Done. Laptop-ul se misca ok si cu 1 Gb ram dar voi scoate placuta de 1 GB ram si o voi inlocui cu o placa de 2 GB
Image
Pentru intrebari va rog sa postati in acest topic!
*Email: w.tataieee@gmail.com
*PayPal: w.tataieee@yahoo.com
Post Reply

Return to “My Computer/Laptop”