Utok I700 alimentare

Discuţii/ştiri/review-uri despre tablete.
Post Reply
mihaib
Membru
Nume Real: Balas Mihail
Nivel cunoştinţe IT: 7

13 Dec 2015, 13:54

Am primit o tableta UTOK I700, in stare de nefunctionare. La verificari am constatat ca bateria era descarcata, mai avea 2,5v tensiune. Deoarece nu am primit si incarcatorul, am crezut ca incarcarea se face prin mufa microusb, dar nu merge.
Am deconectat un fir al bateriei si am incarcat-o extern si s-a incarcat, iar cand am lipit firul tableta a functionat.
Atunci cand am scos capacul, am observat ca pe laterala unde sunt cele 3 butoane si mufa microusb, mai are o mufa de alimentare, dar care nu are gaura strapunsa prin carcasa pentru a putea introduce un jack de alimentare.
Intrebarea mea este cum se face incarcarea acumulatorului la acest model si pentru ce este acea mufa.
Am masurat si + de pe acea mufa nu ajunge la + bateriei.
Va multumesc
tataieee
Administrator
Nume Real: Alexandru Costin
Nivel cunoştinţe IT: 10

13 Dec 2015, 21:10

Să fie greşeală din fabricare?
Ai spus că ai primit-o în stare de nefunctionare, mai are garanatie la ea? Eşti singura persoană care are această problemă...
*Email: w.tataieee@gmail.com
*PayPal: w.tataieee@yahoo.com
mihaib
Membru

13 Dec 2015, 21:18

Nu m-am exprimat corect poate, un prieten m-a rugat stiind ca ma mai ocup cu depanarea, sa vad ce are tableta lui, fiindca nu mai beneficiaza de garantie, iar in rest este ce am scris mai sus.
mihaib
Membru

19 Dec 2015, 18:27

Misterul s-a lamurit, mufa microusb defecta si pentru ca nu am gasit una identica sa o inlocuiesc, trebuie sa apelez la o firma, iar distractia il costa pe prieten 50 lei, adica mufa + manopera.
tataieee
Administrator

19 Dec 2015, 21:58

Ma bucur ca ai rezolvat. Cu o problema asemanatoare m-am confruntat si eu acum 2 zile la un samsung s3. :) de vina fiind tot mufa microusb...
mihaib
Membru

19 Dec 2015, 22:07

Din cate am observat aceasta mufa face destule probleme, poate si pentru faptul ca este folosita atat pentru incarcare, cat si pentru conexiunea cu pc-ul.
tataieee
Administrator

20 Dec 2015, 03:03

mihaib wrote:Din cate am observat aceasta mufa face destule probleme, poate si pentru faptul ca este folosita atat pentru incarcare, cat si pentru conexiunea cu pc-ul.
Si ceea ce ai spus tu este un factor care duce la defectarea ei dar de multe ori cred ca noi suntem de vina, cel putin eu asa am observat la mine persoanal si la persoanele aproapiate - nu apropiem alimentarea de mufa telefonului pentru a fi sigur ca aceasta se conecteaza corect si aici ma refer sa intre perfect in mufa microusb, cam toti ne grabim si conectam de mult ori putin mai stramb mufa sau chiar fortam foarte putin in sensul invers al acesteia de conectare... si de aici apar probleme.

Am mai intalnit asa zisele incarcatoare de la "baieti de pe strada" - 20 lei(incarcator+cablu alimentare) - cablul acela de alimentare avand o mufa de proasta calitate.
mihaib
Membru

20 Dec 2015, 19:25

Da, asa este, aveti perfecta dreptate.
Post Reply

Return to “Tablete”