tableta si HDD extern

Discuţii/ştiri/review-uri despre tablete.
Post Reply
tiniady
Membru
Nume Real: Tini Adrian
Nivel cunoştinţe IT: 8

08 Feb 2015, 21:54

Am tableta evolio x8 ....hdd extern cu alimetare separata merge ....dar cel cu hdd 2.5 si alimetare prin usb nu-l vede.... Aveti vre-o idee sa-l fac sa mearga...... Si intrebarea nr doi.... Nu exista un gen de cablu otg spliter pt ca asi vrea sa-l folosesc hdd extern si cand incarc pt ca altfel imi da peste cap torrentii....daca stii ce zic
CoTY
Moderator Global
Nume Real: Marian Catalin
Nivel cunoştinţe IT: 10

10 Feb 2015, 09:01

Pai este normal .(nu are suficienta putere de alimentare ). eu stiu chiar si laptopuri care nu au puterea sa duca un HDD cu alimentare pe USB ....
iustinteo
Membru
Nume Real: Teodoru Iustinian
Nivel cunoştinţe IT: 10

21 Aug 2015, 17:38

1. Achiziționează un hub OTG USB şi cablurile corespunzătoare pentru alimentare şi date . Se alimentează hubul de la alimentator , tableta + hdd de la hub , şi tot odată se fac şi schimburi de date prin USB . TOTUL ține de cabluri să fie USB OTG . Se pot măsura continuitatea celor 4 fire din cablu USB cu un Ohmetru .
2. Tableta are trecut în specificatiile tehnice că are suport USB OTG ? Pe google play caută aplicatia "USB OTG Helper" , o instalezi și o să ai (poate!) si suport pentru acest mod .
3. Tableta trebuie root-ata ! Fără acces la rădăcina (root) sistemului de operare Android nu vei avea ce sa faci cu tableta ..
Ing. Teodoru Iustinian
Post Reply

Return to “Tablete”