Care sunt cele mai bune programe antivirus gratis?

Aici discutăm tot ce ţine de Antiviruşi şi Viruşi.
tataieee
Administrator
Nume Real: Alexandru Costin
Nivel cunoştinţe IT: 10

30 Nov 2014, 09:01

Image Inainte de a incepe acest articol trebuie sa va spun ca toate aceste programe antivirus(in majoritatea cazurilor) au un defect – utilizeaza diferite metode de promovare pentru a te convinge sa treci pe versiunea platita(“Cumpara versiunea pro… si vei prmi o reducere de…”).Totusi programele antivirus pe care o sa le mentionez mai jos sunt printre cele mai bune, sunt viabile si cel mai important eficiente si gratuite.

[infobox]Ce este un antivirus?[/infobox]
La inceput, ai zice ca este o intrebare banala, dar haideti sa luam fiecare bucatica in parte…cum functioneaza un antivirus?Ce trebuie sa luam in considerare daca vrem sa descarcam si sa instalam un program de acest gen?Ce ar trebui sa imi ofere?Pai haideti sa luam fiecare parte a acestei intrebari fundamentale si sa le raspundem.

[infobox]…cum functioneaza?[/infobox]
Te-ai intrebat vreodata cum functioneaza un antivirus?Programele de acest gen au aparut la mijlocul anilor ’90 cand internetul incepuse sa se raspandeasca, ca un scut la amenintarile tot mai periculoase ce evoluasera din banalele programele care doar se instalau pe PC si retineau cate un cookie, pana la programele ce iti furau datele personale, si puteau sa iti strice ziua.

[infobox]…pe ce principiu se bazeaza?[/infobox]
Un antivirus merge pe un principiu simplu…iti scaneaza folderele de pe PC si le compara cu filele dintr-o baza de date enorma.Daca filele coincid atunci cel mai probabil ca fila sa fie un program nedorit(malware, troian etc.).Inainte de a te arunca pe primul antivirus ce il vezi mai bine compara-l cu alte programe din aceeasi categorie ca sa vezi ce ti se potriveste mai bine deoarece unele sunt axate mai mult pe anumite parti decat pe altele.Cele din zilele nostre sunt axate in principal pe amenintarea venita de pe internet asa ca ar fi bine sa cauti unul ce te protejeaza cu adevarat impotriva amenintarilor venite din aceasta parte. Toate programele antivirus ce am sa le mentionez ofera:
  • Protectie in timp real – scaneaza filele in timp ce navighezi pe internet de exemplu
  • Monitorizeaza filele si programele ce ruleaza pe PC
  • Scaneaza orice fila pe care o downloadezi pentru a vedea daca contine amenintari de gen virusi, troieni s.a.m.d[
[/list]

1. Avast Antivirus - download aici!
Image Primul antivirus pe lista nostra este Avast Antivirus!Avast are un numar record de useri, mai exact 130 de milioane.Doar acest numar colosal arata cat de bun este acest antivirus.Eficient, nu consuma multe resurse ale PC-ului gen RAM si are o groaza de scuturi(web, email, foldere etc.).Interfata cu utilizatorul este foarte moderna si foarte eficienta mult mai acceptata ca predecesoarea sa ce semana cu un media player.De asemenea updateurile la acest antivrus apar de cateva ori pe zi, sunt foarte mici, scurte si cel mai importanta nu te incurca.

2. Microsoft Security Essentials - download aici!
Image Al doilea pe lista nostra este cunoscutul antivirus oferit de Microsoft si anume Microsft Security Essentials.Acest antivirus s-a dovedit pana acum foarte bun, plangerile din partea utilizatorilor fiind foarte rare.Ofera protectie impotriva infectiilor ce sunt pe fisierele ce le downloadezi, scut web si scaneaza folderele ce le deschizi.Nu consuma multe resurse, dar interfata nu este la fel de atragatoare ca cea de la Avast! antivirus.Totusi multi il folosesc si il recomanda.

3. Avg - download aici!
Image Alt antivirus cunoscut este Avg.Avg de asemenea are o groaza de utilizatori, aproximativ 50 de milioane si este foarte eficient de asemenea.Are o baza de date foarte buna, iar interfata lui este deosebit de atragatoare.Ce am observat la acest antivirus este ca compania este deosebit de tipicare oferind noi versiuni la inceputul fiecarui an.Noua versiune AVG 2011 s-a detasat de celelate prin interfata, dar se pare ca nu mai este la fel de buna(zvon).La o scanare totala va trebui totusi sa astepti mult timp, dar din fericire vine cu o parte buna.Avg nu consuma mult din memorie!Are scut web, scaneaza fisierele downloadate si emailurile asa ca nu este o alegere rea sa il folosesti.

4. Avira Antivirus - download aici!
Image Al patrulea antivirus din lista noastra este Avira Antivirus.Avira se deosebeste de celelalte programe mentionate mai sus printr-o baza de date un pic mai mare, dar care convins pe multi utilizatori ca acest antivirus este cel mai bun.Scanarea PC-ului te va costa multe resurse cu acest antivirus si va fi greoaie, dar va gasi 94% din toate infectiile.Interfata cu utilizatorul nu este atat de stralucitoare si moderna ca si la programele antivirus mentionate mai sus, dar este simpla si usor de utilizat.De asemenea nu consuma multe resurse RAM si va merge perfect pe un calculator cu resurse medii.

5. Comodo Antivirus - download aici!
Image Comodo antivirus sustine ca are cel mai bun antivirus gratis.Foarte probabil sa fie adevarat!Acest antivirus gratis ofera la versiunea gratis si firewall, anti malware, anti phishing si multe alte optiuni care le-ai putea gasi doar la o versiune platita.Interfata este asemanatoare cu cea de la programele antivirus mentionate mai sus si ofera un bun control asupra optiunilor.Este un antivirus bun ce merita incercat.

[infobox]Concluzie[/infobox]
Cam acestea ar fi cele mai bune programe antivirus gratis.Nu uitati sa nu folositi decat unul pe PC!Parerea mea personala este ca cele mai bune programe dintre acestea 5 ar fi avast si comodo.Dupa cum bine ati aflat eu sunt dornic sa aflu parerea voastra asa ca nu uitati sa ne-o impartasiti prin sectiunea de comenatarii de mai jos.

Articolul nu a fost destinat ca sa va faca sa testati programele mentionate ci doar ca o mica descriere a lor…alegerea ramane a ta. Ca o sugestie personala.Incercati sa combinati aceste programe cu nemuritorul Malware Bytes.Este cel mai bun antimalware si este gratis.Foarte eficient impotriva infectiilor de pe computer de aceea merge perfect in combinatie cu un antivirus.

Nu utilizati programe antivirus de care nu ati mai auzit.Unele pot fi programe scam sau rogueware ce fac mai mult rau decat bine.Utilizati doar surse de incredere fiindca la un antivirus conteaza foarte mult calitatea lui.

Sursa: http://www.code-it.ro/care-sunt-cele-ma ... us-gratis/
*Email: w.tataieee@gmail.com
*PayPal: w.tataieee@yahoo.com
bogdan1
Membru
Nume Real: Bogdan
Nivel cunoştinţe IT: 6

11 Jan 2015, 09:04

Merg pe avira de ceva vreme nu ma supara de loc consuma destul de putine resurse, insa 130 de milioane de oameni la Avast multumiti ,ma determina sa le incerc produsul o saptamana macar foarte bun articol.
tataieee
Administrator
Nume Real: Alexandru Costin

11 Jan 2015, 09:06

Eu de la început am folosit AVG-ul şi acum tot cu el am rămas, sunt foarte mulţumit.
*Email: w.tataieee@gmail.com
*PayPal: w.tataieee@yahoo.com
yodey
Moderator
Nume Real: Andrei

12 Jan 2015, 12:04

bitdefender gratuit este foarte bun și îl folosesc de ceva timp
Nu merge pe unde te duce drumul, mergi pe unde nu există drum şi lasă o urmă...
s2gzone
Membru VIP
Nume Real: Steghy
Nivel cunoştinţe IT: 6

12 Jan 2015, 12:13

Am postat eu aici pe forum chiar avg cu licenta oficiala :) ! daca dai un search gasesti ... !
Invata sa apreciezi munca altora , ca sa te bucuri de apreciere !
Ofer vizite pentru detalii PM
CoTY
Moderator Global
Nume Real: Marian Catalin

12 Jan 2015, 12:15

yodey wrote:bitdefender gratuit este foarte bun și îl folosesc de ceva timp
Dap .. si eu il folosesc ... RECOMAND .

Microsoft Security Essentials in 2014 nici macar nu a trecut testele de securitate .. nu a scos nici macar punctajul minim pentru a intra in top 10 ...
bloodhand
Membru

16 Jan 2015, 12:05

Folosesc Microsoft Security Essentials inca de cand s-a lansat separat de jalnicul Windows Defender integrat in Vista. Este, de departe, cel mai light. Mananca putina memorie RAM si nu omoara resursele calculatorului. In plus, este foarte simplu. Il folosesc si pe XP si pe 7, pe 3 computere diferite si nu m-am virusat niciodata, in conditiile in care umblu pe site-uri cu crack-uri si tot felul de fake-uri. Mie unul mi-e suficient si nu sunt un utilizator incepator. Firewall nu am, nici macar ala de la Windows. Nu-i vad utilitatea in regim de utilizare acasa. Suplimentar, in cazuri de forta majora, Spybot si Malwarebytes, ambele portabile.
Spriter
Membru
Nume Real: Marius
Nivel cunoştinţe IT: 4

31 Jan 2015, 19:22

Eu am folosit Avast si am pana acum o impresie buna despre acest antivirus.
crismen_tare
Membru
Nume Real: cristi
Nivel cunoştinţe IT: 9

03 Feb 2015, 13:53

eu folosesc bitdefender si pot spune ca n-am avut deloc probleme.
alin63
Membru
Nume Real: Piftel

21 Feb 2015, 00:22

Eu folosesc EsetNod32 antivirus 6.
L-am folosit de ceva timp si nu am avut nici-o problema.
am luat key de pe net si ma tine si cate un an una.
Recomand
Post Reply

Return to “Antivirusi si virusi”