Protectie flood/DDoS cu Firewall

Totul despre partea software.
Post Reply
tataieee
Administrator
Nume Real: Alexandru Costin
Nivel cunoştinţe IT: 10

24 Sep 2014, 21:03

Un atac DoS/DDoS se filtreaza la nivel de ISP in majoritatea cazurilor, dar puteti micsora un atac sau sa-i faceti fata daca acesta nu este mare (venit din multe surse).

Inainte de toate este recomandat sa aveti un router decent, cu sau fara router urmati pasii de mai jos:
Cele de mai sus vor filtra/bloca un atac si va vor oferi statistici in timp real - ce conexiuni aveti active, de pe ce IP-uri primiti DoS/DDoS. Am testat de dimineata cele doua programe, mi-am dat singur un atac de pe 2 servere (root-uri) diferite cu conexiune de peste 1 Gbps si am 'rezistat' atacului, daca primesti atacuri din mai multe surse mai mult ca sigur nu vei face fata, cam asta-i tot ce poti face tu impotriva unui atac DDoS/flood (pe Windows), restul tine de ISP.

Sursa : rsproject
*Email: w.tataieee@gmail.com
*PayPal: w.tataieee@yahoo.com
camelot
Membru VIP

27 Sep 2014, 14:18

este valabil pentru siteurile tinute in pc.
Qibeth
Membru VIP
Nume Real: Daniel
Nivel cunoştinţe IT: 8

18 Aug 2015, 00:01

@tataieee , ce parere ai despre programul creat de cei de la BeeThink numit : DDos Protection ?
L-am uitilizat 1 zi apx. chiar inainte de a reinstala windowsul si am rezistat unui atac, dar venea dintr-o singura sursa.
tataieee
Administrator
Nume Real: Alexandru Costin
Nivel cunoştinţe IT: 10

18 Aug 2015, 21:01

Cuddly wrote:@tataieee , ce parere ai despre programul creat de cei de la BeeThink numit : DDos Protection ?
L-am uitilizat 1 zi apx. chiar inainte de a reinstala windowsul si am rezistat unui atac, dar venea dintr-o singura sursa.
Sincer nu l-am incercat ca să îmi pot da cu părerea pentru că nu sunt o persoana care să deranjez pe ceilalti, automat nu voi fi deranjat.
La ora actuala folosesc AVG şi Malwarebytes Anti-Malware Premium si sunt multumit :)
*Email: w.tataieee@gmail.com
*PayPal: w.tataieee@yahoo.com
Post Reply

Return to “Software”