Loading...
Dacă eşti vizitator şi vrei să te înregistrezi, apasă aici.

[Tutorial]Semnalizare LED Fabia

Locul unde aflăm lucruri utile, privind atât partea electrică cât şi partea mecanică.
tataieee
Administrator
Țara de origine: Romania
Nume Real: Alexandru Costin
Nivel cunoştinţe IT: 10
Vârsta: 25
Status: Neconectat

[Tutorial]Semnalizare LED Fabia

Mesajde tataieee » 23 Oct 2014, 22:15

Un scurt D.I.Y. despre cum sa va faceti singuri semnale pe LED ...
Materiale:
-Leduri (eu am luat 30 de LED-uri portocalii destul de puternice, le-am gasit la 1 lei/buc)
-In caz ca LED-urile sunt la 3V, va trebuie si 30 de rezistente de 470 ohmi
-2 stabilizatoare de 12V
-Placa test
-Autocolant ce imita oglinda
-1m fir rosu
-1m fir albastru

Scule:
-Ciocan de lipit
-Fludor
-Pasta decapanta (sacaz)
-Surubelnita dreapta mare
-Torxuri
-Cheie de 10
-Feon
-Marker
-Surubelnita cruce

Pentru inceput, se scot farurile de pe masina, au 2 suruburi sus pe trager, unul in spate chiar langa capacul acela pe unde se schimba becurile si unul in fata langa radiator (aici trebuie cheia de 10). Evident, il scoatem dupa ce il decuplam de la instalatia electrica.
Dupa ce am scos farul, ii incalzim bine mariginile pentru a-l decapsula (timp in care ii scoatem si cele 4 cleme de tabla), iar cu surubelnita dreapta incercam cate putin sa desfacem sticla (nu e panica, nu crapa nimic, nu se sparge nimic). Dupa ce am reusit sa desfacem geamul, decupam din carton un sablon in forma oglinzii si facem muuulte probe cu cartonul in oglinda ca sa pice cum trebuie (trebuie facute probe cu cartonul in oglinda si pus geamul inapoi provizoriu, pentru ca acea rama cromata/neagra o sa calce pe el si trebuie decupat).
Dupa ce am stabilit forma, o decupam pe placa test, punem LED-urile pe ea ea sa vedem cum pica si unde pica si sa le dam un model. Cu LED-urile pe placa, desenam cu un marker in dreptul picioruselor pentru a sti pozitia pe care trebuie sa vina. Scoatem LED-urile si punem acel autocolant pe fiecare placuta apoi cu un LED intepam autocolantul de pe parte opusa.

Imagine

Bagam LED-urile pe pozitii (in gaurile intepate in autocolant) si ne apucam de lipituri...

Imagine

Mai departe, lipim cele 2 fire, plus si minus (ajung cate 20 cm maxim) si trecem la partea de stabilizare.
Eu nu am avut cutiuta, asa ca intr-o cutie goala de chibrituri (pe care apoi am umplut-o cu silicon sanitar pentru etansare) am pus stabilizatorul, pe o bucatica de ~1x1,5 cm, am lipit stabilizatorul, si din el am tras un minus si 2 plusuri (intrare si iesire).
Se lipesc placutele de oglinzi cu silicon (inainte de asta eu am vopsit oglinzile negre, dar depinde de fiecare cum vrea) si punem oglinzile la loc (am uitat sa spun ca pe spatele farului au 2 surubele in cruce).

Imagine

Legam plusul (intrarea in stabilizare) de plusul semnalului, minus la minus (si minusul stabilizarii si cel al ledurilor), iar plusul din iesirea stabilizarii de plusul ledurilor. De aici totul se face in ordine inversa, adica inchiderea farului si montarea pe masina.

Sursă : http://skodamea.ro
*Email: w.tataieee@gmail.com
*PayPal: w.tataieee@yahoo.com

tikairom
Membru
Țara de origine: Romania
Nume Real: ionut
Nivel cunoştinţe IT: 4
Status: Neconectat

Re: [Tutorial]Semnalizare LED Fabia

Mesajde tikairom » 28 Apr 2015, 20:31

Poze pe masina, sefu, tw rog