Proiect Auto Personalizare/Restaurare

» Aici discutăm probleme, curiozităti, fel şi fel de discuţii depsre maşinile noastre.
Post Reply
Regal Count
Membru
Nume Real: Sebastian
Nivel cunoştinţe IT: 8

06 Jan 2015, 17:08

M-am gândit să fac un fel de proiect ceea ce constă în personalizarea sau restaurarea diferitelor mașini la asta mă refer la cele clasice , ar merita să investesc într-un astfel de proiect ? Adică aș putea face rost imediat de un loc pentru ”atelier” și aș putea să-mi cumpăr tot ce îmi trebuie de la piele pentru interior până la vopsea . Ce spuneți ? Aș vrea să vă argumentați răspunsul .
tataieee
Administrator
Nume Real: Alexandru Costin
Nivel cunoştinţe IT: 10

06 Jan 2015, 18:03

Da, ideia ta este buna doar că trebuie să dispui de buget, timp şi răbdare.
Clienţi cred că o să găseşti, cu puţină reclamă o să vină "lumea"

Nu crezi că o să ai nevoie şi de ajutor? Un salariat mai bine spus ...
Vrei să faci S.R.L sau PFA ?
*Email: w.tataieee@gmail.com
*PayPal: w.tataieee@yahoo.com
Regal Count
Membru

09 Jan 2015, 17:30

Mă gândeam să o fac S.R.L costul să creez firma este aproximativ de 1200 de lei . Acum nu știu cât să investesc , adică atelierul pe puțin va costa 50.000 de euro pentru cumpărare și dacă să fie pe chirie m-ar duce cel puțin 3000 de lei lunar . Toate echipamentele necesare nu m-am intersat momentan cât costă .Oricum pentru început o să am nevoie și de niște persoane capabile să facă o mașină de la 0...

PS: Dacă cineva ştie un nume bun :-) , nu m+am gândit la nume până acum . Ceva cu Regal .
tataieee
Administrator

09 Jan 2015, 19:44

Initiativa ta este buna dar trebuie sa ai cunostintele de baza foarte bogate.
Afacerea ar merge dar sa te gandesti si la posibilitatea ca nu ar putea sa mearga si ai pierde enorm de mult. Trebuie sa iei toate chestiile astea si sa le pui pe hartie asa ti-ar fi mai usor..
Regal Count
Membru

10 Jan 2015, 09:33

Da știu asta ,neavând cunoștințe atât de bogate cum trebuie am zis să angajez întâi niște profesioniști și eu să învăț pe parcurs de la ei , costul total și cu cumpărare piese + loc + utilaje mă duce laaa 80.000 de euro cred , mult . Aș zice că ar trebui să renunț deoarece mulți oameni din România nu cred că ar vrea să cumpere o mașină cu 20.000 de euro restaurată și personalizată .
tataieee
Administrator

10 Jan 2015, 09:36

Eu cred că sunt mulţi oameni cu bani în România care ar cumpăra astfel de maşini doar că trebuie să oferi multă încredere, profesionalism şi bineînţeles rapiditate în lucrările tale.
Cum spuneam mai sus costurile sunt mari, la fel de mare este şi riscul de a nu îţi merge afacerea, dar astea sunt afacerile, câştigi sau pierzi.
s2gzone
Membru VIP
Nume Real: Steghy
Nivel cunoştinţe IT: 6

10 Jan 2015, 10:55

Am lucrat in domeniu auto si stiu ce inseamna clienti ! Trebuie sa dispui de un buget foarte mare plus oameni capabili si un contabil al naibi de bun ! Oameni sunt foarte exigenti si nu merge ca la romani cu "las ca merge si asa" trebuie facute ca in fabrica asta inseamna restaurare ! Mult succes !
Invata sa apreciezi munca altora , ca sa te bucuri de apreciere !
Ofer vizite pentru detalii PM
dark_aquila
Membru
Nume Real: Dark Aquila
Nivel cunoştinţe IT: 9

04 Sep 2016, 23:59

Problema cu o afacere de genul asta e ce oameni angajezi, ca daca nu ai grija, o sa inceapa sa-ti dispara chestii
de prin atelier.
Thething
Membru
Nume Real: Petrov Marian
Nivel cunoştinţe IT: 4

18 Sep 2016, 15:00

Trebuie sa ai si bani sa faci o afacere dinasta finca trebuie bagati bani in afacere
Mare problema este ce oameni angajezi findca uni sunt mai furaciosi
Post Reply

Return to “Probleme, curiozităti, discuţii la liber despre AUTO”